Gry karciane – dlaczego warto w nie grać

Gry karciane (sprawdzone marki) są jednym z najstarszych i najchętniej wybieranych sposobów na zapełnienie wolnego czasu. W karty możemy grać według różnych zasad. Co więcej, nowe gry karciane wciąż powstają i zbierają wokół siebie kolejne rzesze fanów. To świetna rozrywka, która dodatkowo pozytywnie wpływa na umysł (zarówno dziecka, jak i dorosłego) oraz rozwija więzi i relacje społeczne. Dlaczego warto grać w karty? Jakie gry wybrać?

Nieśmiertelna rozrywka

Grając w karty, musimy nieustannie myśleć. Robimy to podświadomie, dlatego też stawiając na tę rozrywkę, czujemy jedynie podekscytowanie, a nie niechęć. Czynnik rywalizacyjny jest niezwykle silny w grach, co dodatkowo wpływa na ekscytację płynącą z zabawy. Jakkolwiek dobra rozrywka by to nie była, istnieje w niej jeden niepodważalny fakt: karty rozwijają nasz mózg. W jaki sposób? Nieustanne myślenie podczas rozgrywki doskonale wpływa na stan naszej pamięci, dlatego większość gier karcianych sprawdzi się też u starszych osób, które cierpią na demencję starczą lub mają zauważalne kłopoty z pamięcią. To także perfekcyjna zabawa dla dzieci, które dopiero się rozwijają. Gra w karty, nawet te najprostsze gry, rozwija w dziecku umiejętność planowania i przewidywania, zachęca do kreatywnego działania czy uczy interakcji w grupie.

Od jakiego wieku można zacząć grać?

W karty mogą zacząć grać dzieci od trzeciego roku życia. To właśnie wtedy ich mózg jest na tyle rozwinięty, że zrozumie podstawowe schematy tej czynności. Im wcześniej nauczymy naszego malucha tej zabawy, tym lepiej. A to dlatego, że karty są doskonałym bodźcem do rozwoju umysłowego oraz w dłuższej perspektywie są w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. W ostatnim czasie wśród dzieci wyjątkowo popularną grą karcianą jest Uno. Gra ta zresztą znalazła swoich wiernych fanów i wśród dorosłych. Nie ma się co dziwić, gdyż ta prosta i nieskomplikowana rozrywka potrafi pochłonąć na wiele godzin.